Informace o léčbě

Pro členy rodiny a blízké osoby pacientů je důležité, aby byly informovány o postupu léčby a plánovaném propuštění z nemocnice. Zároveň je duševní onemocnění důvěrnou a osobní záležitostí každého pacienta. Proto je předávání informací o jeho zdravotním stavu přísně kontrolováno.

Pacient má právo určit osoby, které mohou být informovány o jeho zdravotním stavu. Toto někdy komplikuje informování příbuzných a blízkých, pokud je pacient jako oprávněné osoby neuvede.

Informace o zdravotním stavu pacienta je oprávněn podat pouze lékař oddělení. Ostatní personál k tomu nemá oprávnění. Lékař může zmocněné osoby informovat také telefonicky, pokud byl předem dohodnut způsob bezpečné identifikace příjemce informací (heslem).

 
Kontakty na oddělení a lékaře

Pracovník telefonní ústředny vás přepojí na požadované oddělení. Můžete také volat přímo na oddělení ošetřujícímu lékaři. Telefonní čísla na jednotlivá oddělení a jména lékařů jsou uvedena v pravém sloupci stránek oddělení - rychlý odkaz na stránky oddělení viz:

1A 1B 2A 2B 3A 3B 4A 6A 6C 7A 7B 7C 7D 8A 8B 8C 9

Lékaři mohou být vzhledem ke své vytíženosti obtížně k zastižení. Pokud se s tímto problémem potýkáte:

  • respektujte doporučenou dobu pro kontakt s lékařem, kterou vám sdělí pracovníci oddělení,
  • obraťte se na Pracovníka pro rodiny a blízké, který vám pomůže kontakt zprostředkovat.

Lidé si často nedokážou představit, co všechno s sebou přináší závažné psychické obtíže člena rodiny. Zkušenosti a rady člověka, který si sám touto cestou prošel, jsou nedocenitelné. Když rodina situaci dobře zvládne, významně to přispívá i léčbě a zotavování samotného pacienta.


Pracovník pro rodiny Psychiatrické nemocnice Horní Beřkovice:

  • na vlastní kůži zná otázky a problémy, které vznikají při duševním onemocnění člena rodiny nebo blízké osoby, může vám proto předat vlastní zkušenosti,
  • poskytne vám informace o dalších možnostech pomoci a zdrojích, které máte k dispozici,
  • pomůže vám být pro vašeho blízkého oporou v situaci, kdy to obzvláště potřebuje.
foto peer Ingrid Hlinomazova

Ingrid Hlinomazová

Telefon 771 147 837, volejte v pracovní dny mezi 9:00 a 17:00 hod.

„Mám zkušenost s duševním onemocněním v blízké rodině. Byli jsme několik let v nejistotě, než jsme pochopili, co se děje. Mohu vám nabídnout podporu a pomoc v této složité životní situaci.“

Na této stránce naleznete základní informace o průběhu hospitalizace v Psychiatrické nemocnici Horní Beřkovice. Podrobně je o pravidlech pobytu v nemocnici pojednáno ve Vnitřním řádu.

Přijetí do nemocnice

O přijetí k hospitalizaci rozhoduje lékař na Centrálním příjmu pacientů. V případě plánovaných hospitalizací může být pacient přijat přímo na určité oddělení (např. závislostí).

Každý nemocný sdělí důležité informace o svém zdravotním stavu, aby přijímající lékař mohl rozhodnout o jeho zařazení na oddělení, užívání léků atd. Zvláště důležité je to v případě, kdy nemocný trpí nakažlivou infekční nemocí.

 
Co vzít s sebou do nemocnice:

  • doklady: občanský průkaz nebo cestovní pas, průkaz pojištěnce,
  • lékařské zprávy s doporučení k přijetí a zprávy o dosavadním léčení,
  • oblečení: domácí obuv na přezutí, noční košile/pyžamo, spodní prádlo, župan, pohodlné domácí oblečení,
  • hygienické potřeby: zubní kartáček + zubní pasta, sprchový gel, šampón, papírové kapesníky, holení, hygienické vložky, hřeben aj.,
  • ostatní: mobilní telefon, osobní potřeby jako jsou brýle, naslouchátko apod.,
  • co nebrat do nemocnice: ostré nebo nebezpečné předměty (např. nože, hořlaviny apod.);

Nemocný je povinen odevzdat návykové látky a alkohol.

 
Cennosti, peníze, mobil…

Cenné věci (šperky, velký obnos peněz ad.) vám bezplatně uložíme v pokladně nemocnice - přečtěte si však tyto upřesňující informace.

Doporučujeme uložit do pokladny i osobní doklady a průkazy, předejdete tím nebezpečí jejich zneužití. Pacienti mohou mít u sebe své mobilní telefony a tablety, přičemž PNHoB neručí za ztrátu či poškození těchto zařízení.

Podrobně o pravidlech pobytu v nemocnici viz Vnitřní řád.

Propuštění z nemocnice

O propuštění z léčení rozhoduje primář oddělení na návrh ošetřujícího lékaře.

  • Při propuštění je pacient vybaven léky na nezbytně nutnou dobu, zpravidla na tři dny.
  • Ošetřující lékař poučí nemocného o jeho zdravotním stavu, dalším postupu léčení, o životosprávě a o další pracovní schopnosti.
  • Při propuštění vydá ošetřující lékař nemocnému stručnou zprávu o průběhu léčení v PNHoB obsahující základní údaje a sloužící k rychlé orientaci ambulantního lékaře (s výjimkou disciplinárního propuštění). Podrobná písemná zpráva o nemoci a léčení je zásadně zasílána praktickému lékaři a příslušnému ambulantnímu psychiatrovi poštou.
  • Při propouštění z léčení se současně vyúčtovávají vzájemné finanční pohledávky.

Blíže viz Vnitřní řád – kapitola 2.3:

Nemocnice může ukončit poskytování zdravotní péče o pacienta v těchto zákonem stanovených případech:

  1. Pokud bude pacient se svým souhlasem předán do péče jinému poskytovateli.
  2. Pokud pominou důvody pro poskytování zdravotních služeb.
  3. Pokud pacient vysloví nesouhlas s poskytováním veškerých zdravotních služeb (vyjma případů vyžadujících hospitalizaci bez souhlasu pacienta).
  4. Pokud pacient závažným způsobem omezuje práva ostatních pacientů, úmyslně a soustavně nedodržuje navržený individuální léčebný postup nebo se neřídí Vnitřním řádem a jeho chování není způsobeno zdravotním stavem.
  5. Pokud pacient přestal poskytovat součinnost nezbytnou pro poskytování zdravotních služeb.

„Co mám dělat?“ ptáte se, když je váš blízký nebo člen rodiny hospitalizován na psychiatrii. Jak pro něj být oporou, kterou při svém onemocnění potřebuje?

Pro snadnější zapamatování si hlavní zásady připodobněme k nepředvídané situaci v letadle:

maska

Nasaďte si kyslíkovou masku – postarejte se o sebe

Nouzové pokyny v letadle říkají: „Nasaďte kyslíkovou masku nejdříve sobě, pak až svému dítěti.“ Váš blízký bude potřebovat vaši pomoc. Abyste mu ji mohli dávat, musíte sami být v pohodě a mít dostatek energie. Když se sami vyčerpáte či zhroutíte, nikomu a ničemu tím nepomůžete. Postarejte se proto nejdříve o sebe: „Nakolik mě situace rozhodila? Dokážu se s ní sám vyrovnat? Co k tomu potřebuji?“

   
maska

Obraťte se na palubní personál – nechte si pomoci

„V případě potřeby se obraťte na palubní personál.“ Psychické onemocnění přináší nové nároky na rodinu a blízké – časové, finanční, praktické. Když se budete za každou cenu snažit zvládnout to sami, riskujete, že se zhroutíte. Proto si nechte včas pomoci. Řada služeb je zdarma, ale pokud je potřeba, neváhejte za pomoc zaplatit – stojí to za to. Vyhledejte psychologa, poraďte se s peer pracovníkem, zajistěte svému blízkému pečovatelku nebo dovážku obědů…

   
maska

Zaujměte bezpečnou polohu – zaujměte správný postoj

Někdy člověk stresuje sám sebe, protože o situaci neuvažuje správně. Zaujměte proto správný postoj k nové situaci. Připomínejte si:

  • Můj blízký je nemocný, podobně jako by měl chřipku nebo cukrovku. Nebudu připouštět stigmatizaci („je blázen“ apod.), a to u sebe ani u druhých.
  • Nemoci odcházejí. A dají se léčit. Nebudu se vzdávat naděje na lepší zítřky.
  • Můj blízký je v dobrých rukou. (Psychiatrická péče v ČR je kvalitní.) Proto budu lékařům důvěřovat a spolupracovat s nimi. Jsou to odborníci a určitě si vědí rady lépe, než já.
  • Budu svému blízkému přátelskou a láskyplnou oporou. Budu s ním v kontaktu a budu se zajímat o to, jak se má, s čím si dělá starosti a co potřebuje.
  • Nebudu snižovat nebo bagatelizovat jeho utrpení, ale budu ho s ním sdílet. „Sdílený smutek, poloviční smutek.“
  • Také si s ním budu povídat jen tak. Člověk není jen jeho nemoc. A humor je zdravý.

Více informací, jak tu být pro všeho blízkého najdete v sekci Rozmlouvejte spolu.Pokud vás znervózňují neobvyklé příznaky onemocnění vašeho blízkého, přečtěte si sekci Jak nakládat s příznaky nemoci.

Většinu pacientů těší, když mohou být v kontaktu se svými blízkými doma. Je to ostrůvek jistoty v neznámém prostředí a nejisté situaci. Každý váš telefonát, zpráva či návštěva je malý dárek vašemu blízkému: „Myslím na tebe, záleží mi na tobě, mám tě rád.“

maska   

Telefonujte a pište

Při hospitalizaci bývá smutno a dlouhá chvíle. Telefonát potěší a skoro nic nestojí. Můžete ho uskutečnit takřka kdykoli a odkudkoli, což ještě více platí o textových zprávách. Síla telefonátů a zpráv je v tom, že mohou být časté, a tak zajistit vašemu blízkému pocit trvalého kontaktu s domovem.

  1. Telefonát je malá návštěva. Domluvte se na vhodných časech pro telefonáty. Ujistěte se, že mluvíte v soukromí. Vidět se na displeji je někdy fajn.
  2. Při telefonátu se zajímejte a ptejte, co váš blízký prožívá, na co myslí, čeho se obává, na co se těší… Dávejte především otázky, a k tomu ujištění.
  3. Naplánujte si další telefonát, ať se můžete oba těšit.
   
 maska

Choďte na návštěvy

Pacienti návštěvami žijí: před návštěvou se na ní těší, poté o ní přemýšlejí. Návštěva je dárek, i když nic nepřinesete. Proto si udělejte čas a vyrazte na cestu. Energie, čas a peníze, které na to vynaložíte, vyjadřují skutečný zájem o vašeho blízkého.

  1. Návštěvy by se neměly odmítat, ale oddělení mají svůj režim. Proto se domluvte, kdy je na návštěvu nejvhodnější čas a co můžete přinést.
  2. Pokud je to možné, projděte se spolu po venku, zajděte do kavárny – udělejte si z návštěvy příjemný zážitek. Společně strávený čas vašeho blízkého vytrhne z atmosféry nemocnice a na chvíli ho „přenese“ domů. Proto nespěchejte!
  3. Domluvte si, jak budete v kontaktu do další návštěvy.
 maska

Organizujte propustky domů

Pacient může během léčby požádat o propustku, která mu umožní pobyt mimo nemocnici na dobu max. 48 hodin. Může vás tedy navštívit doma, vyřídit si záležitosti na úřadech apod. Pacienti se na propustky těší, je to skvělá možnost pobýt ve známém prostředí a chvíli se necítit jako „pacient“. Pro vás je to příležitost vyzkoušet, zda zvládnete návrat „pacienta“ domů. Pokud propustky společně dobře zvládáte, možná už jste připraveni na propuštění vašeho blízkého domů.

 maska

Pošlete nebo přivezte balíček

Koho nepotěší balíček? Časopis, knížka, pletení, křížovky, hračka… Personál vám sdělí, které věci se nesmí dávat či posílat pacientům (návykové látky apod.)…

 maska

TIP

Telefonování, návštěvy a zásilky podléhají v nemocnicích různý pravidlům. Ta se dozvíte, když si na internetu najdete tzv. Vnitřní řád (nebo Domácí řád.)

Všichni víme, že ne každý telefonát nebo návštěva člověka potěší. Někdy se zčistajasna pohádáme, jindy se člověka nechtěně dotkneme. To patří k životu. Když je ale náš blízký v nemocnici, rádi bychom se toho vyvarovali. Nechceme mu přeci ještě přitížit. Naopak, přáli bychom si, aby mu náš rozhovor dodal naději a sílu, aby ho povzbudil a potěšil.

 maska

„Nejsem psycholog!“

Ani nemusíte být. Vás blízký má možná svého psychologa na oddělení a žádnou psychoterapii od vás neočekává. Chce jen pobýt a povídat si s blízkým člověkem, přítelem, partnerem… Když si budete hrát na psychologa, moc ho nepotěšíte. Také ho nepotěší, když budete celou dobu mluvit jen o sobě. Buďte tam pro něj. Zajímejte se, ptejte se a naslouchejte: co váš blízký prožívá, na co myslí, čeho se obává, na co se těší… To úplně stačí.

   
 maska

Sdílený smutek, poloviční smutek.

V tomto přísloví je hluboká pravda. A nejde jen o smutek. Chcete-li svého blízkého skutečně podpořit, umožněte mu, aby s vámi sdílel své obavy, strachy, smutky a jakékoli další nepříjemné pocity. Stačí, když ho vyslechnete a dáte najevo, že s ním soucítíte. Nesmíte ale jeho problémy zlehčovat nebo se je snažit řešit. Jen je prožívejte s vaším blízkým. Není to snadné, ale je to ta nejlepší úleva, kterou můžete svému blízkému nabídnout.

   
 maska

Vyprávějte si

A hlavně si jen tak povídejte: co je nového doma, co se děje ve světě… Ať se ze života nestane jen duševní nemoc. Vybředněte na chvíli z vážných témat! Nechte si vyprávět, jak se žije na oddělení, co ostatní pacienti, zda si oblíbil někoho z personálu, jak vlastně probíhá den na oddělení… Vy zase vyprávějte, co je nového doma, co se vám přihodilo, jaký film jste viděli – váš blízký se na chvíli alespoň v myšlenkách přenese „domů“.

   
 maska  

TIP

Když chcete, aby váš rozhovor přirozeně plynul, pokládejte otevřené otázky. To jsou takové, na které se nedá odpovědět jednoslovně. Např. „O čem byl ten film?“ nebo „Jak vlastně probíhá ranní komunita?“ Vidíte, na takové otázky se dotázaný musí trochu rozpovídat. Když budeme pokládat uzavřené otázky, budeme dostávat jen jednoslovné odpovědi a rozhovor bude vypadat trochu jako výslech: „Co jste měli k obědu?“ Francouzské brambory. „Co ti dali za lék?“ Cipralex. Takhle si moc nepopovídáte!

Pokud vás znervózňují neobvyklé příznaky onemocnění vašeho blízkého, přečtěte si sekci Jak nakládat s příznaky nemoci. 

Některé duševní choroby se projevují zvláštními příznaky, které mohou působit podivně až bizarně. Jiné se projevují nenápadně, postupně, a přitom mohou být závažné. Ať jsou příznaky jakékoli, neměli bychom se tím v rozhovoru s naším blízkým nechat zaskočit, zmatkovat nebo se za to před okolím stydět. Také bychom se neměli s nemocným hádat, urputně ho přesvědčovat nebo se mu dokonce vysmívat. Nenápadné příznaky bychom neměli zlehčovat a dělat z nemocného simulanta. Je třeba to vše prostě brát jako projev nemoci, přistupovat k tomu s pochopením a zvláštnosti přecházet bez povšimnutí. Lepší je mluvit s nemocným o jiných věcech, poskytnout mu příležitost k příjemnému rozhovoru a vytvořit pro něj chvilku pohody a spolubytí s blízkým člověkem.

   
maska

Bludná přesvědčení

Některé duševní choroby narušují myšlení. Když se nemocný domnívá, že ho ovlivňují mimozemšťané, že po něm jde policie nebo že se něco hrozného stane, když třikrát nepřekročí práh tam a zpět, říkáme tomu bludná přesvědčení nebo zkráceně bludy. I když nám připadá, že je snadné takový blud logicky vyvrátit, nemocný vám stejně neuvěří, tak neplýtvejte energií. Přecházejte bludy bez reakcí či přesvědčování, ale uveďte je při rozhovoru s psychiatrem.

   
maska

Halucinace

Když nemocný vidí, slyší nebo cítí věci, které ostatní nevnímají, jedná se o halucinace. Nejčastěji nemocní slyší hlasy, které jim něco říkají. Někdy hlasy mohou být nepříjemné a nabádat nemocného k nebezpečným či podivným činům. Opět nemá smysl nemocného přesvědčovat, že neexistují, ale brát je jako příznak nemoci, a uvést je při rozhovoru s psychiatrem.

maska

Zvláštní chování a změny nálady

Někdy se duševní nemoc projevuje zvláštním chováním. Ať už vlivem halucinací či bludů nebo prostě vlivem duševní choroby se nemocný začne chovat zvláště. Někdy to nemusí být nepříjemné, např. při mánii má nemocný hodně energie, nepotřebuje moc spát, má dobrou náladu a spousta nápadů, cítí se sebevědomě a je podnikavý, a přesto se jedná o příznak poruchy. Deprese zase zpočátku někdy působí jen jako únava, která trvá déle, než je obvyklé. Některé psychózy se projevují tím, že nemocný se začne vyhýbat kolektivu, je pasivnější a stáhne se do samoty. Manického člověka nezkrotíte, depresivního nerozveselíte, psychotického nevtáhnete do společnosti. Buďte prostě všímaví k těmto změnám chování a v případě nejistoty se poraďte s odborníkem.

   
maska

Strachy a úzkosti

Máme je všichni, ale duševně nemocní je prožívají intenzivně a někdy jim viditelně podléhají. Například se bojí vyjít ven z bytu, bojí se vstoupit do metra, muž se bojí mluvit se ženou. Někdy strach přeroste v záchvat paniky. Nemocný může někdy přijmout vaši nabídku, že ho např. doprovodíte ven, ale když je strach silnější, neztrácejte energii přesvědčováním a dodáváním odvahy a zajistěte psychiatrickou péči.

   
maska

Zhoršené soustředění a podrážděnost

Tyto pocity jsou běžné a občas je zažíváme všichni. U duševně nemocných bychom k nim však měli být pozorní a nepodceňovat je. Když trvají déle, mohou signalizovat zhoršení stavu nebo avizovat relaps onemocnění. Zkuste zajistit, aby se váš blízký necítil ve stresu nebo pod tlakem, proberte s ním, co ho trápí, aby se mohl vypovídat, zajistěte mu klidné prostředí. Když si všimnete, že příznaky jsou výrazné nebo trvají déle, poraďte se s psychiatrem.

Pro většinu z nás je hospitalizace na psychiatrii nová a neznámá situace. Nevíme, jak se to stalo, co se s naším blízkým v nemocnici děje, jak to celé dopadne. V mysli nám víří nekonečná řada otázek a obav: „Nezpůsobil jsem to já? Jak je to nebezpečné? Jaká je prognóza?“ Prožíváme velkou nejistotu, zmatek a strach. Na to všechno existuje lék, který spolehlivě zabírá je zdarma – informace. Pravdivé a odborné informace přinášejí klid, ujištění a naději do budoucna.

 co je to za nemoc

Co je to za nemoc?

Asi vás nepřekvapí, že na tuhle otázku vám nejlépe odpoví lékař – psychiatr. Povinností lékaře je informovat pacienta a osoby jím určené o nemoci a léčbě. Proto psychiatra požádejte o telefonát ve vhodnou dobu nebo přímo o schůzku a připravte si otázky, které mu chcete položit: Byla stanovena diagnóza? Jaké jsou příznaky onemocnění? Jaká léčba je v plánu? Jak odhaduje délku hospitalizace? Jak můžu při léčbě pomoci já? Jak se mám připravit na návrat „pacienta“ domů? 

   
co je to za nemoc

TIP

Při setkání s lékařem si někdy nevybavíme všechny otázky, na které jsme se chtěli zeptat. Proto si dopředu sepište ty otázky, které vám způsobují největší nejistotu nebo obavy. Papír a tužku si vezměte s sebou na schůzku a postupně je pokládejte lékaři. Když se člověk dozvídá mnoho nových informací, nemusí si všechno zapamatovat. Proto si při rozhovoru s lékařem dělejte poznámky: poznamenejte si jméno onemocnění (může být neobvyklé), názvy léků, ale i další důležité informace, které se dozvíte. Až budete později o rozhovoru přemýšlet, tyto poznámky vám pomohou si vzpomenout.

   
 

Zeptám se strýčka Googla…

Tady opatrně. Na internetu sice najdete spoustu informací, ale ne všechny jsou pravdivé. Také mohou být příliš dramatické nebo konspirační. Nezřídka rozjitří další nejistoty a otázky, způsobí zmatek. Spoléhejte na důvěryhodné zdroje!

   
co je to za nemoc 

Co mám dělat?

Něco k této otázce už jste se možná dozvěděli od lékaře, ale možná budete mít další, praktické otázky. S těmi je dobré se obrátit na psychologa nebo peer (čti pír) konzultanta. Psycholog by vám měl pomoci hlouběji porozumět povaze a okolnostem psychického onemocnění, a především potřebám vašeho blízkého: Jak prožívá svou nemoc, co od vás především potřebuje, jaké podmínky bude potřebovat doma po propuštění, jakou další péči bude vhodné vyhledat, jak doma předcházet zhoršení stavu atd. Také v rozhovoru s psychologem je užitečné dělat si poznámky.

 

Někdy s oddělením spolupracují tzv. peer konzultanti. To jsou lidé, kteří mají vlastní zkušenost s duševním onemocněním – sami si jím prošli, vědí, jaké to a je a co pomáhá. Peer pečovatelé zase mají zkušenost s onemocněním blízkého člověka v rodině a dokážou poradit, co v takové situaci dělat. Vlastní zkušenost je nejlepší rádce! Peeři často pochopí vaši situaci lépe než odborníci a předají vám praktické zkušenosti.

   
co je to za nemoc

TIP

Nemoc, kterou trpí váš blízký, má mnoho dalších lidí. Nejste v tom sami! Jak sami nemocní, tak jejich blízcí se sdružují v různých spolcích a komunitách a vzájemně si pomáhají. Kde takové spolky najít, to nejlépe zjistíte od peer konzultantů nebo v Centrech duševního zdraví.

logo krizova intervence

Kontakty na krizovou intervenci

Naše nemocnice neposkytuje služby krizové intervence. V případě akutního psychického stavu využijte tyto kontakty:

  • Krizové centrum RIAPS | telefon 222 586 768 | odkaz na web | e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
  • Krizová pomoc Bohnice | telefon 284 016 666 | odkaz na web

Vítejte na stránkách Psychiatrické Nemocnice Horní Beřkovice

Počínaje únorem 2018 jsme spustili novou webovou prezentaci naší nemocnice. Věříme, že vám nové uspořádání stránek bude vyhovovat a že zde naleznete všechny potřebné informace. Horizontální menu se nyní člení dle typu návštěvníka stránek a levé menu obsahuje odkazy na nejčastěji hledané informace.

Velice oceníme vaši konstruktivní podněty, které nám můžete zasílat prostřednictvím tohoto formuláře.

A nyní několik slov k naší historii. Původně Psychiatrická léčebna v Horních Beřkovicích byla založena v roce 1891 jako filiální ústav tehdejšího Zemského ústavu pro choromyslné v Praze. V této podobě fungoval až do roku 1919. Tehdy byl prohlášen jako samostatný, postupně byla vybudována řada pavilonů s původním počtem lůžek 1000. V osmdesátých letech minulého století došlo k postupné reprofilizaci lůžek a snižování jejich počtu, což vedlo ke zkvalitňování péče o nemocné.

Od 1. 7. 2013 změnila léčebna rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví svůj název na Psychiatrická nemocnice a od 1. 8. 2014 nese nemocnice nový název Psychiatrická nemocnice Horní Beřkovice. Nachází se na hranicích Středočeského a Ústeckého kraje mezi Roudnicí nad Labem a Mělníkem.

Psychiatrická nemocnice Horní Beřkovice opakovaně uspěla v náročném akreditačním řízení a již po několikáté se stala držitelem prestižního certifikátu Spojené akreditační komise, o.p.s.

S tradicí od roku 1891