zotaveni

Podpořte zotavení vašeho blízkého

Dnes je poměrně běžné, že lidé užívají léky na různé nemoci, a přitom jim to nijak nebrání žít aktivní a naplněný život. Berou například léky na tlak, na cukrovku, na klouby apod. Podobné je to i s psychiatrickým onemocněním. Váš blízký může někdy léky užívat dlouhodobě, to ale neznamená, že je třeba k němu přistupovat jako k nemocnému člověku. Podobně jako s tlakem a cukrovkou je třeba „hlídat“, aby nedošlo k relapsu nemoci, ale jinak může váš blízký žít zcela běžným životem – pracovat, milovat, sportovat atd. Nemusí tedy nastat úplné „uzdravení“ nemoci, ale může nastat úplné „zotavení“ k běžnému životu.

  

Vytvořte správné prostředí

Vytvořte doma prostředí příznivé pro rekonvalescenci. Zkuste odstranit z domácího prostředí věci, které mohou zhoršovat pohodu vašeho blízkého (konflikty mezi rodiči, hluk apod.).

  • Předcházejte problémovým situacím. Když manžel nezvládá vztah s bratrem, nezmiňujte ho u oběda.
  • Zkontrolujte správnou medikaci. Nevysazujte jí, protože váš blízký „už se cítí lépe“ nebo „dělá se mu po ní špatně“. Jakékoli změny konzultujte s lékařem, (který medikaci předepsal).
  • Nerozmazlujte. Nastavte jasná pravidla a hranice a dodržujte je. Kdyby se vám to nedařilo, poraďte se s lékařem nebo psychologem, jak na to.
  • Nenaléhejte, aby se váš blízký „dal do kupy“. Jistě by to udělal, kdyby to dokázal. Je to součást onemocnění. Mějte na paměti, že trpí víc než vy.
  • Neočekávejte, že se všechny zvláštnosti či zlozvyky upraví najednou. Zaměřujte se více na to, co už se podařilo, než na to, co se ještě nedaří. Nesnažte se o nemožné.
  • Nepodléhejte bludnému myšlení. Váš blízký se potřebuje spoléhat na někoho, kdo se dobře orientuje v objektivní realitě. Na druhou stranu však s bludem nepolemizujte. Můžete třeba říci: „Takhle si na to nevzpomínám…“
  • Halucinace znamená, že váš blízký vnímá něco, co ostatní nevnímají. Přijměte, že to skutečně vnímá: „To musí být hrozné vidět na zdi brouky …“ Můžete říci, že vy je nevidíte. Proberte bludy i halucinace s psychiatrem.
  • Snažte se komunikovat bez přehnaných emocí. Emočně nabitá komunikace může spouštět psychotické ataky.
 denni rezim

Pomozte nastavit a dodržovat denní režim

Dále je třeba nastavit pro vašeho člena rodiny zdravý denní režim a program. Klid a správné zotavování rozhodně neznamená pasivní nečinnost! Zároveň ale rekonvalescenta nepřetěžujte. Mějte přiměřená očekávání a dávejte mu takové úkoly, které zvládne. Kdyby lékaři neměli pocit, že pacient zvládne běžný život s vaší podporou, nepropouštěli by ho domů.

 vedlejsi ucinky

Vedlejší účinky léků

Některá psychofarmaka mají určité vedlejší účinky. Může to být útlum, přibírání na váze, snížení sexuálního apetitu, zvýšení či snížení chuti k jídlu apod. Vždy se na ně zeptejte lékaře, abyste dokázali rozlišit příznak onemocnění a vedlejší účinek léku. Vedlejší účinky moderních léčiv bývají snesitelné.