Zdravý životní styl je pro mnohé možnost, ale při psychiatrickém onemocnění nutnost. Pokud váš blízký žije sám, na jeho zdravý životní styl může být potřeba dohlédnout.

  • Stres: Odstraňujte z prostředí zdroje stresu a frustrace. Konflikty je třeba řešit, ale snažte se tak činit bez velkých emocí a v klidu. Ptejte se vašeho blízkého, co ho stresuje. Ulevte jeho starostem, pokud si nějaké dělá. Když vaše pomoc nezabírá, vyhledejte psychologa a zařiďte se podle jeho doporučení. Existují kurzy zvládání stresu, relaxačních a meditačních technik, které mohou vašemu blízkému pomoci naučit se zvládat obavy, úzkosti a stres.
  • Spánek: Umožněte svému blízkému klidný noční spánek v dostatečné míře. Někdy to může znamenat omezit konzumaci kávy, čaje a jiných povzbuzujících nápojů. Když chce váš blízký spát i přes den, poraďte se s lékařem o úpravě medikace. V období rekonvalescence se nedoporučuje pracovat ve směnném provozu.
  • Sociální kontakt: Pomozte vašemu blízkému zajistit dostatečnou míru kontaktu s vámi, se zbytkem rodiny, s přáteli a známými, a také dostatečný pobyt mezi lidmi, např. v kavárně. Delší období sociální izolace duševním chorobám nesvědčí.
  • Pohyb: Dbejte na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Jedna procházka venku denně je minimum, čím více pohybu venku, tím lépe. Psychiatrické léky obvykle neomezují přiměřenou pohybovou a sportovní aktivitu.
  • Světlo: U některých onemocnění je vhodné zajistit doma dostatek denního světla. Někteří nemocní sami pociťují a sdělují potřebu světlého prostředí. Pokuste se jim v tom pomoci s potřebnými úpravami prostředí.
  • Jídlo: Zajistěte dodržování dietních doporučení lékařů. To nemusí být snadné, protože některé léky ovlivňují chuť k jídlu. Dohlédněte na kvalitu stravy a pravidelnost jídel, pokud váš blízký bydlí samostatně.
  • Omezené činnosti a kontakty: Pokud onemocnění nebo nasazená léčba vylučují řízení motorového vozidla nebo jiných strojů a zařízení, dbejte na dodržování těchto bezpečnostních pokynů. Při rekonvalescenci po léčbě závislosti se doporučuje omezit kontakt s lidmi a prostředím, které by svádělo návykovému chování.
pozitivni pristup k zivotu

Pozitivní přístup k životu

Duševní onemocnění může vést ke zklamání ze života, smutku ze ztráty zdraví či životnímu pesimismu. Proto je dobré podporovat pozitivní stránky života vašeho blízkého, pomoci mu naplňovat jeho potřeby a sny. Všímejte si, co mu dělá dobře. Ptejte se ho, co ho baví a podpořte ho v těchto aktivitách. Každý někdy potřebuje jemné postrčení, ale když se k aktivitě přimějeme, nakonec si ji užijeme a za postrčení jsme vděční.

 prace studium partnerske vztahy

Práce, studium, partnerské vztahy

Ano, ano, ano. Většina pacientů se z psychiatrického onemocnění úspěšně zotaví, takže práci, studiu a partnerství nic nebrání. U závažnějších onemocnění je dobré volit zaměstnání a studium, které rekonvalescenta nepřetěžují a nenarušují zdravý denní režim. Invalidní důchod považujte spíše za poslední možnost, než za výhodu – aktivní práce přináší větší uspokojení. V partnerském vztahu je vhodné kultivovat otevřenost a toleranci. Partner by měl umět včas rozpoznat relaps onemocnění a vhodně reagovat. Práce, studium a partnerství přináší při zotavování pocit naplnění a uspokojení ze života.