Tisková zpráva k zahájení projektu Vzděláváním ke zlepšení situace na poli lidských práv (LP-HRMGSA-040)

04/2022

Bezpečné prostředí a předcházení konfliktům v psychiatrické péči

Psychiatrická nemocnice Horní Beřkovice se letos zapojila do projektu v oblasti zkvalitnění péče o duševní zdraví realizovaného Centrem pro rozvoj péče o duševní zdraví. Zaměří se konkrétně na redukci využívání omezovacích prostředků, které se nemocnice/oddělení zavázala/o snížit o dalších 6 %, a na rozvoj a podporu prevence a zvládání konfliktů s pacienty v psychiatrické péči.

„Z výzkumu, který jsme realizovali ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, vyplynulo, že pacienti vnímají omezování a systémy pravidel a zvyklostí na odděleních značně negativně. Také jsme zjistili, že je velmi málo rozšířené vzdělávání pracovníků například v deeskalačních technikách nebo o alternativních strategiích, jak používání omezovacích prostředků předcházet,“ říká Pavel Říčan, ředitel Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví.

Psychiatrická nemocnice v Horních Beřkovicích téma prevence konfliktů a používání omezovacích prostředků řeší dlouhodobě. „V roce 2019 naši vedoucí ošetřovatelé absolvovali kurz s lektory z Velké Británie zaměřený na prevenci a deeskalaci konfliktů a seminář zaměřený na změny režimových opatření,“ říká psycholog Marek Procházka, který dodává, že standardně v zařízení probíhají pravidelné schůzky na tato témata s vyhodnocováním statistik omezení a diskusí o metodických postupech a preventivních opatřeních.

Partnerem projektu je norská univerzita University of South-Eastern Norway zastoupená profesorem a vedoucím výzkumného centra pro duševní zdraví a závislosti Bengtem Eirikem Karlssonem. Díky partnerství budou mít pracovníci přímé péče i managementu možnost vycestovat na třídenní stáž do Norska, která má být vedle dalšího vzdělávání a společné práce na metodice evidence využívání omezovacích prostředků inspirací a zdrojem užitečných informací.

Právě to je jedním z důvodů, proč se psychiatrická nemocnice Horní Beřkovice do projektu zapojila. „Kromě posílení kompetence klíčových lékařů i sester akutních oddělení projekt přinese inspiraci ze zahraničí v oblasti moderní koncepce akutního oddělení, profesionální komunikace s pacienty a inovativních přístupů k léčbě, jako jsou nefarmakologické léčby psychických poruch v partnerské organizaci v Norsku,“ vysvětluje psycholog Procházka.

Více informací o projektu najdete na: https://www.cmhcd.cz/centrum/co-delame/aktualni-projekty/lidska-prava/.

Projekt je financován prostřednictvím Fondů EHP a Norska.

 logo Norway grants logo CPRPDZ gray
 
logo krizova intervence

Kontakty na krizovou intervenci

Naše nemocnice neposkytuje služby krizové intervence. V případě akutního psychického stavu využijte tyto kontakty:

  • Krizové centrum RIAPS | telefon 222 586 768 | odkaz na web | e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
  • Krizová pomoc Bohnice | telefon 284 016 666 | odkaz na web

Vítejte na stránkách Psychiatrické Nemocnice Horní Beřkovice

Počínaje únorem 2018 jsme spustili novou webovou prezentaci naší nemocnice. Věříme, že vám nové uspořádání stránek bude vyhovovat a že zde naleznete všechny potřebné informace. Horizontální menu se nyní člení dle typu návštěvníka stránek a levé menu obsahuje odkazy na nejčastěji hledané informace.

Velice oceníme vaši konstruktivní podněty, které nám můžete zasílat prostřednictvím tohoto formuláře.

A nyní několik slov k naší historii. Původně Psychiatrická léčebna v Horních Beřkovicích byla založena v roce 1891 jako filiální ústav tehdejšího Zemského ústavu pro choromyslné v Praze. V této podobě fungoval až do roku 1919. Tehdy byl prohlášen jako samostatný, postupně byla vybudována řada pavilonů s původním počtem lůžek 1000. V osmdesátých letech minulého století došlo k postupné reprofilizaci lůžek a snižování jejich počtu, což vedlo ke zkvalitňování péče o nemocné.

Od 1. 7. 2013 změnila léčebna rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví svůj název na Psychiatrická nemocnice a od 1. 8. 2014 nese nemocnice nový název Psychiatrická nemocnice Horní Beřkovice. Nachází se na hranicích Středočeského a Ústeckého kraje mezi Roudnicí nad Labem a Mělníkem.

Psychiatrická nemocnice Horní Beřkovice opakovaně uspěla v náročném akreditačním řízení a již po několikáté se stala držitelem prestižního certifikátu Spojené akreditační komise, o.p.s.

S tradicí od roku 1891